уторак, 15. октобар 2013.

Strano telo u disajnim putevima - kako pomoći osobi koja se guši




Ugušenje zalogajem hrane je vrlo čest uzrok smrti, ali su veoma česta i akcidentalna ugušenja delovima igračaka kod dece, pa je veoma korisno znati šta možete učiniti ukoliko se vi ili neko u vašoj blizini guši. Naravno, treba napomenuti da su ovo instrukcije šta bi trebalo preduzeti dok ne dođe hitna medicinska pomoć.
OVE INSTRUKCIJE NISU ZAMENA ZA PRUŽANJE STRUČNE MEDICINSKE POMOĆI.

Uzroci gušenja:
·         brzo jedenje hrane bez žvakanja
·         veće količine alkohola (alkohol slabi reflekse gutanja i kašljanja)
·         gušenje zubnom protezom
·         smejanje za vreme jela
·         šetanje, igranje ili trčanje sa hranom ili nekim predmetom u ustima

Simptomi i znaci: u zavisnosti od toga da li je opstrukcija (blokada) disajnih puteva potpuna ili nepotpuna, simptomi variraju od otežanog disanja, kašljanja, piskavih zvukova pri disanju, prinudnog položaja sa rukama na vratu, sve do pomodrelosti, straha od ugušenja, iskolačenih očiju, prestanka disanja i na kraju gubitka svesti.

Prva pomoć kod svesne osobe koja se guši:
 
Žene morate obavezno pitati da li su trudne jer ovaj manevar može oštetiti fetus čak i u najranijoj fazi razvoja. Prvo što treba uraditi je podsticati osobu da intenzivno kašlje, jer je to odbrambeni mehanizam kojim se najčešće izbaci strano telo. Ukoliko osoba ne uspe da ga izbaci, obuhvatiti je jednom rukom oko struka, a dlanom druge ruke izvesti 5 snažnih udaraca u leđa između lopatica. Ukoliko ni to ne pomogne, uraditi Hajmlihov manevar: osobi sa sumnjom na strano telo u disajnom putu prići s leđa i rukama obuhvatiti struk.
Jedna šaka se stisne u pesnicu i postavi na sredinu trbuha odmah ispod grudne kosti a iznad pupka, dok se drugom šakom obuhvati pesnica i brzim pokretima prema sebi i naviše  pokušava se izbacivanje stranog tela iz disajnog puta. Kao posledica toga, vazduh se sabija u plućima i nastaje pritisak koji izbacuje strano telo iz dušnika. Ovaj manevar se ponavlja pet puta, a ukoliko pomenuta mera nije dovela do izbacivanja stranog tela, treba je naizmenično ponavljati sa metodom udaraca između lopatica sve dok osoba ne izbaci strano telo ili ne izgubi svest.


Ukoliko se radi o jako gojaznoj osobi ili trudnici u poodmakloj trudnoći, primenjuje se pritisak na sredinu grudnog koša. Stanete iza žrtve gušenja i rukama obuhvatite grudni koš. Mekani deo dlana se stavlja na sredinu grudne kosti, a drugom rukom se prihvata i napravi snažan pritisak na grudnu kost.








 Prva pomoć kod svesne osobe koja se guši, a nalazi se u ležećem položaju:

Najbolje je kleknuti preko nogu žrtve koja je u položaju na leđima, staviti dlanove na mesto između pupka i grudne kosti i pritisnuti prema unutra i gore, tj. prema dijafragmi. Ako prvi pritisak ne uspe, može se ponoviti serija od pet pritisaka. Poželjno je kombinovati pritisak sa veštačkim disanjem.
Međutim, kod osobe koja bez svesti ovaj manevar se izvodi tako što se osoba postavi u ležeći položaj na leđa i radi se klasična masaža srca. Pritisak na abdomen kod osobe koja je bez svesti, može da dovede do aspiracije želudačnog sadržaja. 














Kod gojaznih krupnih osoba, ili kod trudnica u poodmakloj trudnoći koje su bez svesti, umesto abdominalnog izvodi se pritisak na grudni koš, tako što se klekne licem prema žrtvi i postavlja dlan jedne ruke na sredinu grudne kosti žrtve, drugom rukom se pokriva dlan i izvodi pet snažnih pritisaka, pri čemu se grudna kost ugiba za 3-5cm. Ponavljati sve dok se ne ukloni strano telo ili ne stigne stručna pomoć. Veoma je važno da pritisak na grudnu kost ne bude preterano snažan, jer može dovesti do pucanja rebara i grudne kosti sa sledstvenim komplikacijama.

Prva pomoć kod deteta starijeg od jedne godine  koje se guši:

Prva pomoć kod deteta koje je starije od jedne godine je slična onoj kod odraslih. Razlika je samo u tome što se kod deteta ne koristi ista snaga pritiska kao kod odraslog, već je treba prilagoditi uzrastu i konstituciji deteta.

Prva pomoć kod odojčeta (dete do jedne godine života):

Odojče koje se guši sa raširenim nogama stavite na ruku glavom prema dole. Ruku kojom držite dete možete osloniti na svoju butinu da bi se dobila čvršća podloga i tada izvedite 5 odsečnih udaraca dlanom šake u leđa deteta, između lopatica. Vodite računa da udarci ne budu previše jaki da ne biste povredili dete. Ukoliko to ne pomogne, okrenite dete na leđa i pomoću dva prsta izvedite pritisak na srednji deo grudne kosti sa pet uzastopnih ponavljanja svake tri sekunde. Kod beba se ne koristi abdominalni pritisak. 

Samopomoć kod gušenja:

U slučaju da ste vi žrtva gušenja, a u blizini nema nikoga da vam pomogne, prvo pokušavajte sa snažnim kašljanjem da izbacite strano telo, a ukoliko vam to ne uspe, moraćete sami da izvedete abdominalni pritisak na jedan od sledeća dva načina:
1.     Pesnicu jedne ruke sa palcem okrenutu ka stomaku stavite na sredinu trbuha, iznad pupka a ispod grudne kosti, obuhvatite je drugom rukom i snažno povucite nagore. Vrlo je važno da se prethodno opuste mišići stomaka da bi intervencija uspela. Ponoviti seriju od pet pritisaka.

2.    Naslonite se stomakom na neki tvrd oslonac koji je bezbedan i bez oštrica (stolica, sudopera) i napravite nagli snažni pritisak.


Komplikacije

Hajmlihov zahvat može biti i opasan. Može dovesti do povrede unutrašnjih organa, a najčešći uzrok je neprilagodjena snaga pritiska uzrastu ili telesnoj konstituciji. Preporuka je da posebno obratite pažnju na snagu pritiska tokom intervencije.

Нема коментара:

Постави коментар